צור קשר

מלא את פרטייך ואחד מנציגנו יחזור אלייך בהקדם.

שם
טלפון
אימייל
הודעה

מאמרים

עריקות מצה"ל – כללי עשה ובעיקר אל תעשה

היעדרות מן השירות שלא ברשות הינה העבירה השכיחה ביותר עליה נשפטים בבתי הדין הצבאיים. זוהי עבירה הנתפשת כחמורה, דבר הבא לידי ביטוי בכך שהנאשם בה מוחזק במעצר מרגע מעצרו/הסגרתו, עובר לתקופת ניהול הדיון בבית הדין ועד לסיום ריצוי עונשו (עקב המסוכנות הצבאית והחשש לפגיעה במשמעת הצבא, אשר חוק השיפוט הצבאי והפסיקה מייחסים לעבירה זו), לרישום הפלילי שגוררת הרשעה בדין ועונשים כבדים הכוללים מאסר ופגיעה בדרגה הנפסקים בד"כ בגינה.

קרא עוד...

פציעה בצבא – חשיבותו של דו"ח הפציעה

אם נפצעת במהלך השירות הצבאי באימון, בשגרה, בעבודה, בפעילות מבצעית או דרך אחרת – חובה על הרופא המטפל או רופא היחידה ומפקדיך למלא עבורך "דו"ח פציעה" בטופס המיועד לכך (טופס 141), בו יאשרו את נסיבות הפציעה ואת מהותה. עליך לעמוד על זכותך כי דו"ח זה ימולא וכי עותק יימסר לך. זאת מדוע? משום שאם נותרת סובל מפגימה ו/או הינך נזקק להמשך טיפול לאחר שחרורך מצה"ל, הרי שבכדי לממש את זכויותיך עליך לתבוע את קצין התגמולים במשרד הביטחון להכרה בזכות הנכה.

קרא עוד...

מחיקת רישום פלילי לחיילים שהורשעו במשפט בבית דין צבאי

הרשעה בבית משפט מלווה בד"כ ברישום פלילי. נכון הדבר אף לגבי חיילים המורשעים במשפט צבאי בפני בית דין צבאי, גם בעבירות בעלות אופי צבאי מובהק כגון היעדרות מן השירות, עריקות, שימוש בלתי חוקי בנשק ועוד.

קרא עוד...

אלימות חיילים כנגד חיילים במהלך "זובור" – האם מדובר בהכרח בעבירה פלילית ?

בעבודת המחקר לקראת תואר דוקטור, שפורסמה בספר "מיחיד ליחידה", מתאר ומנתח האלוף במיל' יום טוב סמיה את תופעת ה"זובור" בצה"ל. על-פי המחקר מערכת יחסים של "צעירים" – "ותיקים", הקרקע עליה צומחת תופעת ה"זובור", קיימת בכל יחידה ובכל מסגרת. גם ביחידות עורפיות ומכאן, עפ"י תוצאת המחקר, גם במשרדו ותחת אחריותו של מפקד יחידת מצ"ח החוקרת את האירועים, ביחידתו של התובע המלומד המגיש כתבי אישום פליליים ואף ביחידת בת הדין הצבאי בו יעמדו החיילים לדין.

קרא עוד...

גישור פלילי בעבירה של הטרדה מינית

הטרדה מינית, אשר על-פי החוק הינה עבירה פלילית ועוולה נזיקית אזרחית, הינה מן העברות הראויות ביותר להוקעה. הפוגע, גבר ברוב המכריע של המקרים, עובר על החוק תוך שהוא פוגע בגופה, בנפשה ובכבודה של הנפגעת. עבירה זו שכיחה במיוחד במקומות העבודה, בהם שוהים רוב האנשים משך שעות היום, קיימים בהם מערכת יחסי כפיפות מובנים ועזיבתם עם התרחש העבירה גוררת מחיר כבד. משום כך קבע המחוקק סנקציות חמורות על מבצע העבירה והקמת מערכת מפותחת להסברה ולטיפול במקומות העבודה, בכדי למנוע מקרים מסוג זה.

קרא עוד...